x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Ada Futbolu

blank

İngiltere denince akla gelenlerden biri modern anlamda futbolu dünyaya kazandıran ülke olmasıdır. İngiltere’de futbolun bir takım oyunu olarak belli kurallara dayalı hale getirilip oynanmaya başlaması Britanya adasının tamamını (İrlanda ile beraber) etkisi altında bırakmış ve burada futbolun gelişimin ilk ve en önemli aşamasını oluşturmuştur. İngilizler futbolu, 1848 (FIFA kayıtlarına göre) yılında icat ederek ilk kulüpleri kurmuşlardır ve bunun ardından Ada futbolu hızla gelişmeye başlamıştır. Ada futbolunun gelişiminde Premier Lig’den bahsetmemek imkansızdır. Çünkü İngiliz Premier Lig’i tarihten bugüne İngiliz futbolunun gelişiminde önemli rol oynamıştır. Premier Lig 1990 yılının başlarında kuruluş aşamalarını gerçekleştirmeye, kurulacağına dair sinyalleri vermeye başlamıştı. İngiliz basınında ‘big five’ olarak anılan beş büyük kulübün (Arsenal, Everton, Liverpool, Manchester United ve Tottenham) temsilcileri, aynı yıl bir araya gelerek basın ile ilgili toplantı yapmışlardı. 1992 yılı 27 Mayıs tarihinde İngiliz Premier Lig’i resmi olarak kuruldu.  Ardından ilk olarak 15 Ağustos 1990’da ilk maçlar oynandı. Premier Lig’in ilk sezonu 1992-1993 sezonudur ve bu sezonda tamı tamına 22 takım galibiyet için birbiriyle yarışmıştır. Premier Lig’in ilk golünü atma şansına sahip olan takım ise Sheffield United’dır.

İngiliz Premier Ligi’nin Gelişimi

Gelelim holigan taraftarları, rekabetçiliğin had safhada olduğu takımları ve yüksek kazancıyla İngiliz Premier Ligi’nin gelişimine. Premier Lig, kuruluşundan bu yana İngiltere halkının yüksek desteğini almasının da etkisiyle hızlı bir gelişim gösterdi. Geldiğimiz noktada Premier Lig, dünyada adından en fazla söz ettiren liglerden biri konumundadır. İngiltere takımları hemen hemen tüm dünyadaki futbolseverler tarafından tanınmaktadır. İngiltere, bu lig sayesinde spor ekonomisinden ciddi paralar elde etmektedir. Tüm dünyada izlenen Premier Lig’in bu derece gelişmesinin sebepleri neler olabilir? Diğer Avrupa ligleri ile karşılaştırıldığında ne gibi ayırt edici özellikleri bulunmaktadır? Bu yazımızda sizlerle Premier Lig’in gelişme aşamalarını ve gelişiminin ardındaki nedenleri tartışacağız. Söz konusu aşamalar, Avrupa’nın en önde gelen liglerinden Premier Lig’in bugünkü başarısını açıklamaya rehberlik edecek gibi görünüyor.

Premier Lig’in 1992’de kurulmasıyla İngiltere’de futbol alanında bir çeşit dönüşüm başlamış oldu. Kayıtlı olarak yüz takımı barındıran İngiliz Ligi’nin feshedilmesiyle İngiltere’de futbolun gelişiminin önünde duran engeller de ortadan kaldırılmak istenmişti. Beş büyük takımın öncülüğünde kurulan yeni İngiliz Premier Liginin ortaya çıkış aşamalarından ilki eski ligin yanlışlarının görülmesi ve düzeltilmesi isteğidir. Bu nedenle Premier Lig, henüz kurulma aşamasındayken bu lig için belli hedefler belirlenmişti. Belirlenen hedeflerden ilki, ligin dünya standartlarını belirleyen bir noktaya getirilmesi ve tüm dünyada ilgi ile takip edilir olmasıydı. Premier Lig’in dünya genelinde böyle bir hakimiyete ve başarıya sahip olması için kaliteyi artırmaya ve rekabeti kızıştırmaya devam etmesi gerekiyordu. Aynı zamanda uluslararası alanda da İngiliz futbolu adından söz ettirmeyi başarmış olmalıydı. İşte Premier Lig, kuruluşunda alınan bu kararlara uygun stratejiler belirlenerek yapılandırıldı. Rekabetin en baştan düzenlendiği yeni bir İngiliz futbolu… Her türlü ‘fair play’ harici tutumu reddederek şiddet yanlısı ve şike türünde davranışlardan futbolu arındırdılar. Taraftar memnuniyetini önemsediler ve statların kullanımına önem verdiler. İngilizlerin Premier Lig’in gelişimi için belirledikleri hedeflere uyacak adımlar atmaları sayesinde biletler kapış kapış satıldı. Statların tamamen dolu olduğu kıyasıya rekabetçi oyunlar oynandı ve Premier Lig ciddi paralar kazandı. Premiler Lig, dünyanın en pahalı takımlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunların arasında (1.9 milyar dolarlık değeri bulunan) dünyanın en değerli takımı Manchester United da bulunmaktadır.

Günümüzde Premier Lig Ne Durumda?

Premier Lig kuruluşundan itibaren İngiliz futbolunun önüne çıkan engellerin ortadan kaldırılması hedefiyle hareket edildi. İngiliz futboluna yeni bir soluk getiren lig sayesinde futbolda fair play kuralları üzerine tekrar tartışıldı. Rüşvet, şike, saldırganlık gibi profesyonelce olmayan ve ligin gelişmesini engelleyen durumlara karşı katı önlemler alındı ve bu suçları işleyen kişi ya da takımlara karşı toleranslı davranılmadı. Bu sayede taraftarların futbol zevkini kıyasıya rekabet içeren bir ligde olumsuzluklara yer verilmeden yaşamasına olanak sağlandı. Çok yüksek değerlere sahip takımlar ciddi kazançlar elde ettiler. Bunun bir eksisi olarak Premier lig çokça borçlandı ve zaman zaman ödeme sorunları yaşandığı da oldu. Ancak Premier Lig, futbol tarihinde önemli bir yer edinmeyi futbola getirdiği birbirinden önemli özellikler ve takımlarının başarısı sayesinde sağlamıştır. Türkiye için çok doğru bir model olduğu düşünülmese de birçok lige rehberlik etmektedir. La Liga’daki düşüşle beraber Premier Lig’deki kulüplerin başarısı, özellikle Manchester United’ın geri dönüşü Premier Lig’i günümüzde en yüksek prestijli lig durumuna getirmiştir.

 

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )