x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Beyefendiler Masası

blank

Beyefendiler Masası: Milan

Milan dendiğinde herkesin aklına Efsane Milan kadrosu gelir değil mi? Ancak bir Türk efsane olan Fatih Terim’i de Milan’dan bağımsız düşünmemek gerekir. Bir Türk teknik adamın ulaşabileceği en ciddi kariyere sahip olan Fatih Terim ‘Millenium’ çağının en başarılı isimlerinden bir tanesi olmayı başarır. Ancak umutla başlayan bir serüven ‘Kurtlar Sofrası’ olarak da isimlendirilebilecek olan ‘Beyefendiler Masası’nda son bulur.

İtalya’daki Serüven

Fatih Terim, İtalya’nın Fiorentina takımına transfer olduğu 2000 yazında çok ciddi bir teknik adam olduğunu kanıtlamıştı. Galatasaray ile Avrupa Kupası alan ve pek çok kupaya ambargo koyan Terim, bu başarısını Avrupa’ya açılarak perçinledi. Fiorentina’ya transfer olarak başarılı bir serüvene kapı aralayan Terim’in, istediklerini yapamaması ve İtalya’ya alışma süreci onun için zorlu bir dönemin başlangıcıydı.

Fatih Terim’in Milan macerasını başlatacak olan Fiorentina dönemi sona erdiğinde Milan yönetimi inandığı bir isimle yola devam edeceğini ifade ediyordu. Bu dönemde gerçek anlamda bir lider rolündeki Terim, Milan’ın başına geçtiğinde beklentiler oldukça yüksekti. 2001 yazında 2 seneliğine Milan’la sözleşen Terim; Filippo Inzaghi ve Rui Costa gibi isimleri de kadroya katarak elini güçlendirdi.

Milan kariyerinde inişli çıkışlı bir seyir sergileyen Terim, sportif başarılar alamamış olmasının yanında ‘Beyefendiler Masası’nın da hedefi olmuştu. Peki, kimdi bu masanın üyeleri? Amaçları neydi? Terim’i görevinden etmeleri nasıl gerçekleşti?

Milan’ın Beyefendiler Masası

Futbol takımlarının hemen hepsinde olduğu gibi, o dönem Milan’da da dinozor olarak isimlendirilen futbolcular vardı. Maldini, Albertibi ve Costacurta!

Fatih Terim, güçlü bir karakter olması ve takımdaki bütün dengeleri eline alması nedeniyle futbolcuların çok seveceği türden bir teknik adam değildi. Tabii, buradaki futbolcular genellikle kural sevmeyen ve kendi kafalarına göre hareket eden futbolculardı. Yoksa Terim’in dediklerini yaparak başarıya katkı sağlayan futbolcular için Terim bir babadan farksızdır.

Milan’da işler yolunda giderken dahi Terim’in kuyusunu kazmakla uğraşan Beyefendiler Masası’nın arkasında eski teknik adam Maldini de vardı. Nitekim kendisi, masanın futbolcu üyesi olan Maldini’nin de babasıydı. Terim başarılı/başarısız sonuçlar alırken kendisinin arkasından çalışan bu isimler sonunu hazırlamıştı. Torino karşısında alınan 1-0’lık mağlubiyet, Fatih Terim’in İtalya serüveninin sonu anlamına gelecekti. Uzun süredir Carlo Ancelotti isminin anıldığı Milan’da, galip gelen Terim değil Beyefendiler Masası olmuştu.

Futbolcu mu Yoksa Mafya mı?

Milan’da teknik direktör değişikliğine neden olan ve takımın geleceğini etkileyen bazı kritik kararlar için futbolcuların maç içerisinde bilinçli hareketleri dahi söz konusu olmuştu. Nitekim Terim gittikten sonra kendisini Beyefendiler Masası’nda bulacak Inzaghi’nin, Torino maçında kaçırdığı penaltı kendisi ile alakalı soru işaretlerini de gündeme getirmişti.

Paolo Maldini’nin jübile yaptıktan sonra hatta jübile maçında dahi eleştirilere maruz kalmasına neden olan Beyefendiler Masası, aslında takım içerisinde kurmak istediği hakimiyetin apaçık göstergesiydi. Curva Sud adlı taraftar grubunu ‘Paralı Köpekler’ olarak adlandıran Beyefendiler Masası’nın ağır topu Maldini’nin bu çıkışında kendisine yönelik eleştirilerin ciddi payı vardı. Üstelik kendi kurmak istediği hakimiyetin zarar görebilme ihtimali de bu çıkışı tetiklemişti.

Milan gibi dünyaca ünlü bir kulüpte dahi böylesi bir yiyici ekibin varlığı daha az gelişmiş futbol kültürlerinde halıya sarıp gönderilen teknik adamları çok da ilginç kılmıyor. Her takımın dinozor ekibi ve bu ekibin ismi farklı olabilir. Ancak çok başarılı olması muhtemel teknik adamların kaybolup gitmesine neden olan bu isimler, başarının da önünde duran asıl kişilerdir. Milan ya da diğer takımların Beyefendiler Masası çok ciddi bir sorun!

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )