x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Bir Yetenek Nasıl Keşfedilir

blank

Futbol, tüm diğer sporlarda olduğu gibi, yetenek ve imkanların el verdiği ölçüde çalışma ile başarı sağlanabilecek bir spordur. Profesyonel anlamda futbol oynayan oyuncular kariyerlerinde geldikleri noktaya bir günde gelmemişlerdir. Öyle ki, bir çoğu çocukluk çağından beri futbol ile içli dışlı olmuşlar, gerek sokakta gerekse kulüplerin alt yapılarında futbol oynayarak henüz küçük yaşlarda futbol zekalarını geliştirmişlerdir. Bu çocuklar arasından hangilerinin takım için gelecek vadettiği konusunda keşfedilmelerinin önemi yadırganamaz. Sokakta çok güzel futbol oynayan, yaşıtlarının üzerinde bir performans sergileyen çocukların keşfedilmesi futbol kariyerlerinin oluşturulması için önemlidir. Son zamanlarda dünya genelinde sokak futbolunun da azalmasıyla yeteneklerin keşfedilmesi zorlaşmıştır. Bu nedenle 1990’lı yıllarda efsaneleşen genç yeteneklerin keşfi günümüzde eskisi kadar popüler değildir. Altyapıdan yetişen yetenekli oyuncuların azlığı nedeniyle transfer süreçleri sancılı geçmektedir. Genel olarak sokaktan ya da kulüplerin altyapılarından yapılmakla beraber genç yeteneklerin keşfedilmesinde alt liglerde oynayan oyuncuların performanslarının da dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

Çocukluk Çağı Yeteneklerinin Keşfi

blank

Disiplin, yetenek, takım oyunculuğu ve azimli çalışma gerektiren futbolda uzmanlaşma için henüz küçük yaşlarda bu ilginin keşfedilmesi büyük önem taşır. Bu yeteneklerin keşfedilmesinde en başta aile ve okulun çocuğu futbola yönlendirmesinin önemi büyüktür. Çocukluk çağında futbola ilgisi ve yeteneği olan çocukların keşfi git gide zorlaşmaktadır. Birkaç istisna hariç dünyanın hemen hemen her yerinde futboldan kazanç elde edilmesi ya da profesyonel bir meslek olarak yapılmasının zorlayıcı olduğu düşünülmekte. Aileler çocuklarını sporun birçok alanını bir meslek olarak icra etmek yerinde hobi olarak görmelerini tercih ediyorlar. Bunun sonucunda az sayıda çocuk yeteneğinin peşinden gidebiliyor ve çoğu keşfedilemiyor.

Eğitim kurumlarında spor yapan çocukların desteklenmesi, yetenek keşifleri için önemli bir aşama. Aileler çocuklarının eğitim hayatında geri kalmasını istemezler. Bu durumda çocuğun spor için gerekli zamanı harcayabilmesi, derslerdeki başarısını gölgelememelidir. Spor branşları ile ilgilenen çocuklara eğitimlerini aksatmamaları için ayrıcalıklar tanınması gerekmektedir. Birçok ülke bunu sağlamakta hatta başarı elde eden sporcu çocuklara çeşitli unvanlar verilmekte ve burslar sağlanmaktadır. Ancak futbolda durum tam olarak bu şekilde değildir. Örneğin Türkiye’de elverişsiz şartlar nedeniyle aileler çocuklarını futbol kamplarına göndermek ve futbol üzerinde uzmanlaşmalarını istememektedir. Şartların iyileştirilmesi ile yeteneklere ulaşmak daha kolay olacaktır.

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )