x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

El Clasico

 

blank

El Clasico: Asırlık Bir Çekişme

El Clasico, dünya futbol tarihinin en eski mücadelelerinden bir tanesi! Aynı zamanda İspanya’da insanların ekran başına kilitlenmesine neden olan mücadele. Zaman zaman El Derbi Espanol olarak da isimlendirilen bu mücadele aslında bir derbi değil. Çünkü derbi kavramı aynı şehrin iki takımı arasındaki mücadele olarak bilinir. Peki, Real ve Barca arasındaki bu mücadele aslına ne?

Dünya futbol tarihinde bazı mücadeleler var ki bir futbol müsabakasından çok daha fazlasıdır. Real Madrid ve Barcelona arasındaki mücadele de bu tür bir mücadeledir. Real Madrid, asiller ve kollananların takımı olarak kabul edilirken Barcelona halkın takımı olarak kabul edilir. İspanya’nın en büyük iki şehrinin takımı olan Madrid ve Barca, asırlık bir çekişmenin vücut bulmuş halidir. İki takım arasındaki mücadelenin aynı zamanda Katalanlar ve İspanyollar arasındaki çekişmeyi de işaret ettiğini unutmamak gerekir.

Franco Döneminde Real ve Barca Mücadelesi

Franco döneminde Real Madrid adeta kazandığı mücadeleleri almak için sahaya çıkıyordu. Futbolcu transferleri, baskı ve Barca başkanının Franco askerleri tarafından öldürülmesi aslında bu iki takımın sadece sahada yarışmadığını gösterir. Hükümet yanlıları ve muhalifler arasındaki bu çekişmenin aslında futbolun sadece futbol olmadığını da kanıtlaması söz konusudur.

Franco döneminde Barcelona daha sönük kalsa da modern dönemlerde Barca ve Real arasındaki mücadele daha adil bir zeminde gerçekleşmeye başlar. 2000 yılından bu yana Real Madrin 7 kez şampiyon olurken Barca 10 kez şampiyonluk ipini göğüslemeyi başarmıştır. İki takım arasında 8 şampiyonluk fark olsa da bu başarıların ilk dönemlerde ortaya çıktığından sçz etmek gerekmektedir. Zira Kralın Takımının üst üste yakaladığı başarılar Barca’dan ön planda olmasının nedenini oluşturuyordu.

blank

Hangisi Daha Büyük? Real mi Barca mı?

Real Madrid, dünya futbol tarihinde en çok kupa kazanan takımların başında gelir. Nitekim Şampiyonlar Ligi kupasında 13 kez ipi göğüsleyen Madrid, Barca’dan  yaklaşık 3 kat fazla kazandı bu kupayı. Bu nedenle de Real ile Barca’yı kıyaslarken başarılar konusunda Real’in çok daha önde olduğundan söz etmek gerekmektedir.

Dünyada iki takımı destekleyen milyonlarca futbol tutkunu olurken, bu iki takım arasındaki mücadele hep bir üstünlük konusu olmuştur. Peki, iki takım arasındaki mücadelelerde ne tür bir istatistik var? Gol sayıları, galibiyetler ve diğer bütün detaylara bir göz atmak mücadeleyi değerlendirmek açısından oldukça değerli olacaktır.

Real Madrid ve Barcelona Mücadeleleri

Real Madrid ile Barcelona arasındaki mücadelelerle alakalı istatistikler, kupa sayılarından çok farklı bir senaryo koyuyor önümüze. Çünkü iki takım arasındaki mücadelelerde, şu ana kadar oynanmış resmi mücadelelerin dengede olduğunu ifade edebiliriz. Toplam 249 defa karşılaşan takımlar arasında galibiyet sayıları; Real Madrid 101  ve Barcelona 95 şeklindedir. Bu da aslında iki takımın ne denli denk olduğunu gösterir. Geriye kalan 53 mücadelede ise takımlar yenişememiştir.

El Clasico’da atılan gollere bakıldığında Real Madrid, Barca filelerini 418 kez havalandırırken Barcelona da Madrid ağlarına 401 gol bırakmıştır.  Dünyada derbi dendiğinde akla gelen ilk mücadele olan Real ve Barca kapışması ile alakalı tüm bu detayların yanı sıra futbolcu çekişmelerinden de söz etmek gerekir.

Ronaldo ve Messi çekişmesi, iki takım arasındaki mücadelenin simgeleşmiş isimleridir. Bu da aslında Real ve Barca arasındaki çekişmenin yeşil sahada ne denli kora kor geçtiğini göstermeye yeter. Her ne kadar iki yıldızda takımlarından ayrılmış olsa da, bu oyun kalitesini etkilemiş ancak rekabet düzeyini değiştirmemiştir. 

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )