x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Faveladan Arenaya

blank

Bir Güney Amerika ülkesi olan Brezilya; Rio Karnavalı, kahve çekirdekleri ve tabii ki futbolu ile ünlüdür. Futbolun Brezilya’daki hikayesi 1800’lü yıllarda başlar. Bilinen odur ki Brezilyalıları futbol ile tanıştıran, İngiliz ve Hollanda uyruklu denizcilerdir. Sao Paulo isimli Brezilya kenti ise Brezilya’da futbolun ilk oynandığı yer olarak kabul edilir. Futbol ilk olarak buradaki demiryolu işçileri arasında yaygınlık kazanmıştır. Charles Miller, Brezilya futbol tarihi konusunda sıkça zikredilen bir isimdir.1874 doğumlu Charles Miller, Brezilya doğumludur ve 1894’te eğitimi için gittiği İngiltere’den dönerken yanında çeşitli futbol ekipmanları da getirmiştir. Bu tarihten itibaren Brezilya’nın gecekondu semtleri anlamına gelen ‘favelalarında’ futbol büyük bir ilgi ile oynanmaya başlamıştır. Brezilya’da bilinen ilk resmi futbol maçı da 1984’te oynanmıştır. Brezilya futbolunda 18 Ağustos 1898 tarihi, bu tarihte Sao Paulo’da bulunan Mackenzie Koleji’nin ilk resmi kulüp takımı ilan edilmesi nedeniyle önemlidir. Bu gelişme ile beraber Brezilya’nın her yerine yayılan futbol coşkusu sayesinde tüm ülkede futbola rağbet edilmesi sağlandı. İlk olarak 1901 yılında Sao Paulo ligi açıldı.

Brezilya Futbolu Dünya’ya Açılıyor

Brezilya’da Sao Paulo liginin kurulmasının ardından futbol ile ilgili önemli gelişmeler birbirini izledi. Bu dönemde ülkenin hemen her yerinde birçok stadyum açıldı. O dönemde açılan ‘arenalardan’ bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır. Halkın müthiş ilgisi ve oyuncuların doğal yetenekleri sayesinde Brezilya futbolu kısa sürede gelişti. Futbolcuların gelişimine paralel olarak futbol da daha iyi bir seviyeye taşındı diyebiliriz. Clube Atletico, 1927 yılında ilk defa yurt dışına turneye çıkan Brezilya takımıdır. Bu takımın oyuncuları Brezilya’yı dünya futbolunda önemli yerlere getirecek özelliklere sahiptiler. Clube Atlantico turnenin sonunda yaptığı dokuz maçtan yalnızca iki tanesinde yenilmişti.

Profesyonel futbolun Brezilya’da gelişim aşamalarından biri 1914’te kurulan Confederado Brasileira de Desportos (Brezilya Spor Konfederasyonu), C.B.D.’dir. Bu sayede sponsorlar bulunup futbol etkinliklerinin gelir kaynağı sağlandı. Ancak C.B.D. yalnızca futbolu değil, diğer atletizm alanlarını da kapsamaktaydı. Bu nedenle 1980 yılında futbolun C.B.D.’den ayrılmasıyla yalnızca futbola özel C.B.F. kuruldu ve Brezilya’da futbola yeni bir yön getirmek için hemen çalışmalara başladı. Bu defa önemli olan futbolu geliştirecek adımların atılmasıydı. Kulüplerin vergilerinin de kaldırılmasıyla Brezilya futbolu ivme kazandı.

Günümüzde, Brezilya’nın en ücra kesimlerinde insanın olduğu her yerde bir futbol sahası bulmak zor değildir. Amazonlarda bile neredeyse kabilelerin tamamında futbol maçları ve Brezilya’nın hemen her yerinde çeşitli şampiyonalar düzenlenmektedir. Özellikle kum zeminlerin de katkısıyla üst düzey ayak tekniğine sahip birçok oyuncu adını Brezilya Futbol Tarihi’ne yazdırmıştır. Ülke dışında birçok başarıyla tanınma şansı bulan Brezilya futbolu, dünya genelinde bir ilgi odağı haline gelmiştir. Hal böyle olunca, Brezilyalı futbolcular, Avrupa’da ki büyük kulüplerin radarına girmiş ve  halen yüksek bonservis paralarıyla transfer edilmektedir.

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )