x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Futbolun Altyapısı

blank

Futbolda verimlilik ve başarı için gereken en önemli şeylerden biri kaliteli futbolcu yetiştirilmesidir. Başarılı futbol kulüplerinin alt yapılarından çıkaracakları yetenekli futbolcular sayesinde pahalı transferlerden kurtulacağı bir gerçektir. Başka takımlardan yapılan transferler yüksek giderlere sebep olmaktadır. Futbol kulübü maliyeti düşünmek zorundadır ve bunun için de yapabileceği en iyi şeylerden biri kendi futbolcularını yetiştirmektir. Bu noktada devreye futbolda altyapı sistemi girer. Altyapı sistemi, profesyonellerden oluşan takıma yeni oyuncuların kazandırılması için uygulanmaktadır. Çeşitli yaş gruplarına ayrılan alt yapı takımlarından yetenekleri ile ön plana çıkan oyuncular profesyonel takımda yer alma fırsatına sahip olur. Bunun dışında uygulanan bir diğer yöntem genç sporcuların tecrübe edinmeleri için başka takımlara kiralanmaları şeklindedir. Futbolda altyapı genel olarak 12 yaş ve üzeri genç futbolcuların yetiştirilmesi üzerinedir. Doğru eğitimin verilmesi sayesinde altyapıdan bulunan yetenekli oyunculardan ilerde takım için gerekli metotlara hakim oyuncular yetiştirilebilmektedir.

Altyapıdan Oyuncu Yetiştirmek İçin

Bir sporcunun yetişmesi için yalnızca oynadığı oyun ile ilgilenilmesi yetersiz bir eğitimdir. Okul eğitiminde başarısızlığa uğrayan çocuğun futbol hayatı da bu durumdan etkilenecektir. Bu nedenle eğitim kurumlarının sporu desteklemesi ve sporcu çocuklara ders çalışabilmeleri için imkanlar tanımaları gerekir. Bu nedenle altyapıdan oyuncu yetiştirmek ile ülkenin eğitim sisteminin güçlü bir bağı vardır. Çocukların spora yönlendirilmesi ülkenin eğitim sistemi içinde ne kadar yer etmişse ve ne kadar teşvik ediliyorsa o ülkede altyapıdan yetişen oyuncuların kalitesini belirler. Günümüzde sokak futbolu ortadan kalkmaya yüz tuttuğu için çocuklar spor kulüplerine yazılmaktadır. Dünyada futbol ülkesi olarak tabir edilen yerlerde çocukların eğitim çağında sporun önemi kavranmıştır ve desteklenmektedir.

blank

Türkiye Futbolunda Altyapı Sorunu

Altyapıdan oyuncu yetiştirmenin dünya genelinde birçok açıdan önemi kavranmış bulunmakta. Ancak Türkiye’de altyapı oyuncusu yetiştirmekte hemen hemen bütün kulüpler yetersiz kalmaktadır. Bu bölümde Türkiye’nin futbolda altyapı sorunun nedenlerini sizler için özetledik. Ülkemizde futbol büyük bir taraftar desteğine sahip olduğu için gelişime oldukça açık. Futbolun desteklenmesi bir ülkede gelişimi için en büyük gerekliliklerden biri ve Türkiye bu açıdan bir futbol ülkesi olma potansiyeline sahip. Ancak ne yazık ki futbolcu yetiştirmek konusunda altyapıya gerekli düzeyde yatırım yapılmaması Türkiye futbolu için önemli bir kayıp. Antrenman tesislerinin yeterli sayıda bulunmayışı ve mevcut tesislerin bakımsızlığı bu kaybın nedenleri arasındadır. Aynı zamanda daha önce sokakta oynanan futbolun git gide daha az oynanması, sokak sporu olan futbolun ortadan kalkması gibi nedenler de sayılabilir. Çocukların sokakta futbol oynamadıkça kendilerinde futbola olan ilginin hakimi olamayacakları ve bu durumun altyapıdan gelen oyuncuların yetiştirilmesinde bir engel oluşturduğu düşünülmekte. Antrenörler eğitimlerinin de yetersizliği bunlara eklendiğinde Türkiye’de altyapı sorunundaki sistemsel yetersizlikler bir nebze belirginleşmiş hale gelmektedir. Bütün bunların sonucunda kulüplerin altyapılarında bulunan genç sporculara daha fazla değer vermesi gerektiğini söyleyebiliriz. Daha fazla yatırım yapılması ve şartların iyileştirilmeye çalışılması hem yeteneklerin keşfinde hem de maliyet alanında faydalı olacaktır.

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )