x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Kralın Takımı

blank

Kralın Takımı: Real Madrid’in Kirli Yüzü

Kralın takımı dendiğinde dünya üzerinde akla gelen ilk ve tek isim Real Madrid olur. İspanya’nın en önemli spor kulübü olarak kabul edilen ve dünya futboluna adeta yön veren Real Madrid’e neden Kralın Takımı deniyor hiç merak ettiniz mi?

Futbol tarihinde tartışmalı kararlarda takımları daima bir karalama politikası ve kollanıyorsunuz algısı yaratma isteği olsa da bu isteğin ötesinde bir durumdan söz etmek gerekir. Çünkü İspanya’da krallık sisteminde en çok desteklenen hatta tek desteklenen takım Real Madrid’dir. Zaten adının önündeki Real ibaresi de bunu destekler niteliktedir.

Real Madrid’in Real Unvanını Alması

Real Madrid, 1902 yılında kurulmuş tarihin en köklü kulüplerinden bir tanesidir. 20. yüzyılın başında ve henüz imparatorluklar devri sona ermeden kurulmuş olan Madrid ekibi o dönem egemenlerin desteğini de almayı başarır. Nitekim kuruluşundan sonra yakaladığı başarılar sayesinde 1920 yılına gelindiğinde İspanya Kralı 13. Alfonso tarafından Real unvanına layık görülmüştür.

Kraliyet unvanı olarak da bilinen Real ilk kez Madrid ekibine verilmiştir. Nitekim 1920 yılından itibaren Madrid ekibi ambleminde de bu ibareyi gösterir nitelikte bir değişimle artık gerçek bir Real olmuştur. Peki, Real Madrid’in ‘Kralın Takımı’ olmasında bu unvanı alması önem taşır mı?

Real Madrid Ne Zaman Kralın Takımı Oldu?

Real Madrid’in Kralın Takımı olarak anılmasının temelinde Diktatör Franco vardır. Çünkü Franco, Madrid ekibini öyle bir kayırmıştır ki diğer takımların Madrid ile mücadele etmesi oldukça zor olmuştur. Futbolun insanları etkileme konusunda oldukça başarılı bir etken olacağını düşünen Franco, bu anlayıştan hareketle Madrid’e desteğini sürdürmüştür.

Dönemin başkanı Santiago Barnebeu ile iyi ilişkiler kuran Franco, takımı yıldızlarla doldurarak başkent ekibinin başarısına katkı sağlamıştır. Özellikle diğer takımların rekabet etme gücünü azaltmayı deneyen Franco, Alfredo Di Stefano’nun Barcelona’ya transferini dahi engellemiştir. Bu nedenle de Di Stefano Real Madrid’e gelmek zorunda kalmıştır.

Kralın Takımı olma yönünü Franco sonrasında da sürdüren Real Madrid, ekonomik zorluklar yaşadığı dönemlerde hükümetten ve Madrid Belediyesi’nden destek almıştır. 300 milyon dolarlık borcunu belediye kaynaklarıyla kapatan Madrid, bu sayede batmaktan kurtulmuştur. 1920’den bu yana İspanya’da en çok kollanan takım olarak kabul edilen Real Madrid başarılarını İspanya dışına da taşımıştır. Bu kapsamda 2021 yılına kadar alınan 13 Şampiyonlar Ligi kupası takımın İspanya dışındaki başarılarına da işaret etmektedir.

Franco Olmasa Real Bu Kadar Güçlenir miydi?

Franco olmasa Real Madrid şu anki kadar güçlü olur muydu sorusu oldukça merak edilen sorular arasındadır. Bu kapsamda herkesin merak ettiği bu soruya cevap vermek gerekir.

Franco, Real Madrid için çok önemli bir isim olsa da Franco olmasaydı Real bugünkü kadar güçlü olmazdı demek yanlış olur. Real Madrid, bir futbol kültürünün yansıması olarak tarih boyunca varlığını sürdürecektir. Nitekim geçmişte kollanmamasına rağmen başarılı olmuş bazı takımların bugün üst liglere dahi çıkmakta zorlandıklarını ifade etmek gerekir.

Dresdner 1898, Union Berlin, Nottingham Forest ve daha pek çok takımı sıralamak mümkün! Bu nedenle de Real Madrid, Franco olmasaydı da olacak bir takım. Çünkü bir futbol kültürüne sahip olan takımların destek olmasa da başarılarını bir şekilde yakalayacaklarını söyleyebiliriz. Real Madrid’in kollanması Barca, Atlethic ya da Valencia taraftarları için üzücü olsa da Real varsa geçmişi ve bugünü ile var.

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )