x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

La Liga Depremi

İspanya’nın en üst düzey ligi olan La Liga, uzunca zamandır dünyada en fazla taraftara sahip ve en fazla takip edilen Avrupa liglerinden biridir. Tarihsel olarak baktığımızda diğer güçlü Avrupa liglerinden daha geç bir zamanda kurulmuştur. 1929 yılında ilk defa La Liga maçları düzenlenmiştir ve Barcelona galip gelmiştir. La Liga, kurulduğu ilk tarihten bu yana çeşitli aşamalardan geçmiştir. Real Madrid, Barcelona ve Atletico Madrid gibi hiç küme düşmeyen takımlara ev sahipliği yapmakta olan lig, dünya genelinde El Clasico adıyla anılan Real Madrid- Barcelona derbileri ile sıkça gündem olmaktadır. La Liga takımları, bir futbol ülkesi olan ve ekonomisinin önemli bir bölümünü futboldan sağlayan İspanya için oldukça önemli hatta simgesel unsurlardır. Gel gelelim bir süredir La Liga’da belli bir düşüş söz konusu. Taraftarları derinden yaralayan La Liga düşüşü deyim yerindeyse futbol camiasında bir deprem etkisi yarattı. Sizlerle İspanyol futbolu ve La Liga depremi ile ilgili gerçekleri paylaşacağız.

blank

La Liga’daki Düşüşün Nedenleri Neler Olabilir?

Dünya’nın her yerinde heyecanla takip edilen İspanyol futbolunun son zamanlarda güç kaybı yaşadığı görülüyor. Öyle ki, taraftarlar da durumdan oldukça şikayetçiler. Kıyasıya bir rekabetin bulunduğu maçların şimdilerde İtalyan ve Fransızların defans futbolundan da sıkıcı bir hale geldiği konuşulanlar arasında. Ligde bir çeşit boş vermişlik ve iddiasızlık hatta yorgunluk gözlemlemek pek de zor değil. Özellikle Covid-19 pandemisi ile ekonomik sorunlar yaşanmaya başlandı ve bunun etkisi La Liga’daki düşüşü daha da olumsuz yönde etkiledi diyebiliriz. Efsanevi maçları ile gündemden düşmeyen La Liga’da şimdi maçlara çıkan oyuncuların yetersizliğinden sistemsel sorunlara kadar birçok problem baş göstermiş durumda. Zaman içerisinde önemli oyuncularını yitiren Barcelona- Real Madrid rekabeti yerini Messi – Ronaldo rekabetine bırakmıştı. Üstün yetenekleri oyuncuların azalması ve yetenek keşiflerinin eskisi kadar iyi yapılamaması nedeniyle La Liga düşüş sürecine yavaş yavaş girmekteydi. Premier Lig’de olduğu gibi kaliteli oyuncu yetiştirilmesi konusunda geri kalındı. Yeni nesil oluşturulamaması sonucunda yüklü transfer paraları ödemek zorunda kalınan oyuncular da istenen etkiyi yaratmada yetersiz kaldılar. Önce Ronaldo’nun gitmesi ve ardından da Messi’nin Barcelona’dan ayrılması ile iki önemli oyuncusunu kaybetti. Geriye kalan iyi oyuncuların ise emeklilik tarihleri yaklaşmakta.

2020-2021 sezonunda son yılların en keyifsiz sezonunu geçiren La Liga’da, kulüplerin oyunları taraftarlar tarafından vasat bulunmakta. Heyecansız geçen maçlar sonucu taraftarlar ümitlerini kaybetmeye başlıyor. La Liga hakkında çıkan çeşitli söylentiler ve haberler de gündemde geniş yankı uyandırdı. Pandeminin ve öncesinde gelen durağanlaşmanın etkisiyle İspanyol futbolu zor zamanlar geçiriyor. Zamanla yeniden efsanevi maçlarıyla adından söz ettirebilecek mi merak konusu. Ancak ciddi bir revizyona ihtiyaç duyulduğu da bir gerçek.

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )