x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Milano Devleri

blank

Milan mı Inter mi?

İtalya’nın en önemli iki takımı olan Milan ve Inter’in aynı şehrin takımı olduğunu biliyor muydunuz? Hatta futbolu bilmeyen pek çok insanın Internazionale Milano’yu Milan sandığını da ifade edebiliriz. Peki, bu iki takım aynı değil mi? Ayrılığın nedeni ne? Bütün bu soru işaretlerine cevap verecek bilgileri sizler için derledik!

AC Milan ya da bilinen adıyla Milan, İtalya’nın en önemli futbol kulüplerinden bir tanesidir. 1899 yılında kurulan ve dönemin en güçlü figürlerini bünyesinde bulunduran bu kulüp, İtalya dendiğinde akla gelen ilk oluşumlardan bir tanesidir. Dünya futbol tarihinin en başarılı kulüplerinden bir tanesi olan Milan, İtalya için değeri kadar Inter ile arasındaki çekişmeyle de ön plana çıkar. Peki, Inter ve Milan arasındaki rekabeti doğuran nedir?

Inter’in Kuruluşu

Futbol kulüplerinin birbirleri ile mücadelelerinin temelinde daima bir neden vardır. Kimi takımlar siyasi olarak ayrı görüşleri benimserken kimileri de yaşam felsefesi bakımından ayrıdır. Milan ve Inter arasındaki farklılaşma da dönemin hakim görüşü olan milliyetçilik kaynaklı olmuştur.

1908 yılında Milan’da İtalyan futbolcuların daha yoğunluklu olması, başta İsviçreli futbolcular olmak üzere diğer futbolcuların dikkatini çekmiştir. Bu nedenle de söz konusu durumdan ortaya çıkan rahatsızlık Milan’ın bölünmesine neden olmuştur. Takım içerisindeki huzursuzluk bugün dünya futbol tarihinin önemli kulüplerinden olan Inter’in doğuşu anlamına gelir.

1908 yılında Internazionale Milano adıyla kurulan bu takımın renkleri Milan’ın zıttı olarak Mavi-Siyah şeklinde belirlenmiştir. İki takım arasında 1908 yılından itibaren başlayan çekişme, aynı kökten türeyen iki takımın mücadelesi olarak kabul görmektedir. Savaş yıllarında büyük kayıplar veren Inter, buna rağmen başarılar yakalayabilmiştir. Ancak Benito Mussolini döneminde Milan’ın gölgesinde kalmışlardır. Nitekim Benito’nun takımın adını önce Milanese Unione Sportiva daha sonra da Ambrosiana SS Milano olarak belirlediği görülmektedir.

Ambrosiana SS Milano adını 1944’e kadar kullanmak zorunda kalan Inter, sonrasında yine kendi adını almıştır. Milan’daki milliyetçi akımın yarattığı bir kulüp olan Inter’in en ilginç yanı ise müsabakaları oynadığı stadyumdur.

Giuseppe Meazza mı San Siro mu?

Dünya futbolu ile ilgilenen herkesin bildiği üzere bazı futbol kulüpleri stadyumlarını paylaşır. Inter ve Milan da bu paylaşımın söz konusu olduğu ekipler arasındadır. Ancak stadyumun farklı isimle anılması iki ekibin de sanki farklı statları olduğu düşüncesini ortaya çıkarmaktadır. Peki, stadyumun ortak isimle anılmamasının nedeni nedir?

Giuseppe Meazza

Inter’in efsanesi olarak bilinen Giuseppe Meazza, Milan’da da forma giymiş bir futbolcudur. Onu özel yapan, iki takımda forma giymesinin yanı sıra Inter için uzun yıllar mücadele vermiş olmasıdır. Inter taraftarları için daima bir efsane olarak kabul gören Meazza’ya saygı duyulduğundan, stadyumun adının bu isimle anıldığı söylenebilir.

blank

San Siro

Bu yazıyı okumadan önce San Siro’nun da Giuseppe Meazza gibi bir efsane futbolcu olduğu düşüncesine kapılmış olabilirsiniz. Ancak San Siro ibaresi sandığınızın aksine stadyumun yer aldığı yerin ismidir. Bu nedenle de Milan taraftarları buraya San Siro der.

İki takım arasındaki çekişmenin isimlendirme konusunda dahi kendini hissettirdiğini görebiliyoruz. Milan ve Inter arasında çekişme söz konusu olsa da iki takımın yeni stat projesinde dahi birbirinden ayrılmadığını gözlemlemek mümkündür. Bu nedenle de ebedi dost ezeli rakip ibaresini kullanmak çok da yanlış olmayacaktır.

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )