x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Pandemik Futbol

blank

2020 yılının başlarından itibaren bütün dünya Covid-19 pandemisinin etkisinden kurtulmanın yollarını arıyor. Corona virüs salgının tüm dünyayı sarmasıyla beraber dünya gündemi birden değişerek hastalıkla mücadele konusunda neler yapılabileceği konuşulmaya başlandı. Sağlık başta olmak üzere, pandemi kaynaklı sorunların ekonomik, sosyal ve psikolojik etkileri de bulunmakta. Pandemi, futbol endüstrisini büyük bir sekteye uğrattı. Pandemi nedeniyle maçların oynanamaması ve liglerin ertelenmesi sonucunda futbol ekonomisi ciddi zararlar gördü. Pandeminin uzaması halinde ekonomik tehdidin daha da büyüyeceği ve ciddi kayıplara yol açacağına dair öngörüler bulunuyor. Pandemi öncesinde de varlığını sürdüren ekonomik sorunlar corona virüs salgını sonrası daha da görünür hale geldi. Futbol ekonomisindeki krizi pandemi daha derin bir hale getirdi. Türkiye futbolundan bahsedecek olursak problemli olan sektörün şu anda can çekişmekte olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncu paraları ödenemiyor, faizler ve borçlar birbirini kovalıyor.

Covid-19 Pandemisinin Futbol Ekonomisine Zararları: Sayısal Veriler

2020 yılı sonunda Covid-19 pandemisinin ekonomik etkileri şu şekildeydi: liglerin ertelenmesiyle maç günü gelirlerinde, sponsor ve reklam gelirlerinde ürün satışlarında ve yayın gelirlerinde ciddi azalmalar meydana geldi. Beş büyük ligin bu kalemlerden elde ettikleri karlar yerini dört milyon liralık bir zarara bıraktı. En büyük kaybı Premier Lig yaşadı (1.250.000.000 Euro). Bonservis bedelleri düştü ve takım değerlerinde de düşüşler yaşandı. Türkiye’deki kayıp ise 5 milyar Türk Lirası civarıdır.

Bahsi geçen kayıplar futbol ekonomisinde ölçülebilen kayıplardan yalnızca bir kısmıdır. Kayıtlar sürekli değişmektedir ve gün geçtikçe daha da kötüye gitmektedir. Ekonomik kayıpların karşılanabilmesi için çeşitli satratejiler geliştirilmektedir. Bu dönemde taraftarlara da büyük rol düşüyor. Destekledikleri takımların pandemiden en az zararla çıkmasını sağlamak için taraftarların pandemi döneminde uygulanmaya başlayan yeniliklere uyum sağlaması bekleniyor.

Türkiye Futbolunun Pandemiden En Az Zararla Çıkması İçin

Yapılması gerekenler belli… Kriz anlarında yönetim alanında her yerde olduğu gibi futbolda da ciddiyetle üstesinden gelinecek stratejiler belirlenmesinin önemi büyüktür.  Covid-19 pandemisinin futbol ekonomisine verdiği ciddi zararlara engel olunması için öncelikle klüplerin bir şekilde işler bir halde kalmalarının önemi büyüktür. Faaliyetlerini devam ettirmelerinin ve değişen şartlara adapte olmanın yolları aranmalıdır. Gelir kayıplarının nedenleri araştırılmalı ve mevcut şartlarda bunların yerine konabilecek gelir kaynakları düşünülmelidir. Ertelenmesinde bir sakınca bulunmayan giderler olabildiğince ertelenmeli, klüplerin yaşamsal faaliyetlerine öncelik verilmelidir.

 

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )