x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Taktik Savaşları

blank

Günümüzde futbol yalnızca iki rakip takımın birbirini yenme güdüsüyle bir araya geldiği bir spor olmaktan çok daha fazlası haline geldi. Futbolun gelişimi ile teknik direktörlerin önemi arttı. Birçok başarılı teknik direktör, kendi geliştirdikleri taktikleri ile anılmaktalar. Bunlar sevilsin ya da eleştirilsin teknik adamların kariyerlerinde önemli yerler tutmaktadır. Sizler için bu yazımızda üç ünlü teknik direktörün dünyaca bilinen taktiklerini bir araya getirdik. Yazımıza en bilinen ve çok eleştiri alan taktiklerden Katenaçyo’nun mucidi Herrera ile başlıyoruz ve ardından Pep Guardiola ve Rinus Michels ile devam edeceğiz.

Katenaçyo Taktiği: Herrera’nın Kilidi

Futbol tarihi boyunca birbirinden farklı taktiklerle karşılaşmak mümkün. Hatta taktiklerden bahsetmeden futboldan bahsetmek olmaz. İçlerinde en çok tartışılan ve eleştirilerinden biri de (İtalyancada kilit, anlamına gelen) Katenaçyo’dur. Savunmaya yüksek değer verilmesi anlamında kullanılan Katenaçyo, kalenin bir çeşit zincir ile kapatılması, kilitlenmesini ima ediyor. Bir liberonun oynatılması nedeniyle Katenaçyo ile İsviçreli Karl Rappan’nın taktiği arasında benzerlikler bulunmaktadır. Ancak Katenaçyo başlı başına Herrera tarafından icat edilmiş bir taktiktir. Ve onu ünlü eden de yine onun en iyi kullanıcısı olan Helenio Herrera’dır. Herrera sayesinde Katenaçyo ölümsüzleşmiştir. Bununla beraber bu taktik futbol severler tarafından acımasız eleştirilere de maruz kalmıştır. Maçı kilitlemesi, savunma ağırlıklı olması ve golsüz maçlara yol açması nedeniyle sıkça eleştirilmiştir.

Tiki Taka Taktiği: Pep Guardiola’nın Manchester City’si

Cruyff tarafından icat edilen Tiki Taka taktiğinde 3-4-3 sistemi benimsenmiştir. Bu sayede paslaşmalara fazlasıyla önem verilmiştir. Sürekli paslaşmayı gerektiren taktik Barcelona ve Ajax’ta olumlu sonuçlar vermiştir. Paslaşmalar ile karşı takımın yorulması ve kafa karışıklığı oluşturmak amaçlanmıştır. Taktik savaşlarında öne çıkan taktiklerden biri olan Tiki Taka, ara pasların gole çevrilmesi için avantajlı bir taktiktir. Ancak bir takımın bu taktiği uygulaması planlama ve sabır gerektirir. Uzun müddetler boyunca sıkılmadan paslaşmaları gerektiği için oyuncuların antrenmanlarda bu yönde çalıştırılması gerekir. En önemli temsilcisi ve Tiki Taka’nın bilinirlik kaynağı ise elbette Manchester City teknik direktörü olan Pep Guardiola’dır.

 

blank

 

Total Futbol Taktiği: Rinus Michels

General lakaplı Rinus Michels’in mucidi olduğu bu sistemde teori, top kendi takımında iken sahayı olabildiğince genişletmek ve top rakip takımdayken alanı olabildiğince daraltmaktı. Bu da sahanın her yerinde yoğun pres yapmayı olmazsa olmaz kılıyordu. Topa sahipken 4-3-3 sisteminde sahada yer alsalar da topu kaybettikleri an hiçbir matematiğe bağlı kalmadan, ofsayt taktiğini de kullanarak rakibe ölümcül pres yapıyorlardı. Özellikle 1974 Dünya Kupası’nda bu sistemin maksimum noktasına ulaşıldı. Sistem öyle bir hâl almıştı ki kaybedilen her top sonrası bir anda 6-7 oyuncu bir oyuncunun üzerine koşup, rakip oyuncunun paniklemesine ve uzun top oynayıp ofsayta kalmalarına sebep veriyordu. Günümüzde bu çılgın formatı deneyen kulüp bulunmuyor.

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )