x
Dil / Language
Türkçe English Deutsch Français Português Español

Dil / Language

Türkçe English Deutsch Français Português Español

Verimli Transfer

blank

Futbol severler için transfer zamanları çeşitli iddiaların ortalıkta dolaştığı heyecan dolu bir bekleyişin hüküm sürdüğü zamanlardır. Sezon bitişinde taraftarlar olağanüstü bir coşku ile yeni transferleri beklemeye başlarlar. Bu süreçte medyada yayınlanan çeşitli haberler transferler hakkında birbirinden farklı görüşlerin karşılaştırılmasına olanak sağlar. Futbol taraftarları için takımlarına transfer edilecek yeni bir oyuncu, takımın ideallerine en uygun olanlar arasından seçilmedir ve başka bir takıma transfer edilecek oyuncu için de belli kriterler mevcuttur. Hayal kırıklığı yaratmayacak bir transfer dönemi için yapılması ve yapılmaması gerekenleri sizler için bir araya getirdik. Bu yazımızda transfer sezonundan başarı ile çıkılması için gerekenleri sizler için sırasıyla anlattık. Öyle ki, büyük bütçelerle yapılan transferlerin sonucunda kimi hayal kırıklıkları da meydana gelebilmekte. Halbuki taraftarlar olarak spekülasyonlar yerine hangi oyuncunun transferinin ne ölçekte cazip olduğunu belirlemek ve değerlendirmelerimizi bu doğrultuda yapmak bize daha gerçekçi bir bakış açısı kazandıracaktır.

Verimli olmayan transferler nelerdir?

Sizlere öncelikle verimli transferin nasıl olması gerektiğinden ziyade verimli olmayan transferlerin neler olduğundan bahsetmek istedik. Bu transfer hataları takımların bütçelerinde, boşa para harcanması nedeniyle ciddi kayıplara yol açabiliyor. Verimsiz transferlerden ilki, bazı ülkelerin oyuncularına ederinden fazla miktarlarda paralar ödenmesidir. Burada futbol ülkesi olarak tabir edilen ülkelerden gelen oyunculardan bahsediyoruz. Bu takımlar oyuncu satışlarındaki gelirlerini, oyunculardan ziyade ülkelerinin popülaritesine borçludur. Elbette her zaman bu şekilde değildir ancak transfer dönemlerinde bir Brezilyalı oyuncunun ülkesi, zaman zaman oynadığı futbolun da önüne geçerek yanıltıcı olabilmektedir. Belli bir milletten olmak futbol oyunculuğu için yüzde yüz geçerli bir standart değildir. Yüksek bonservis bedelleriyle transfer edilen bu oyunculardan beklenti de doğal olarak yüksek olmaktadır. Bu nedenle takımların fonlarının doğru yere akması için oyuncunun milletinden önce oyunu ve geleceği takım ile uyum sağlayıp sağlayamayacağı ile ilgilenmek daha doğru olacaktır. Bir diğer verimsiz transfer türü de zamanında popüler olan ancak zamanla motivasyonunu kaybetmiş oyunculara yüksek transfer bedelleri ödenmesidir. Emeklilik yaşı gelmiş ve çoğu hevesini yitirmiş olan kimi oyuncuların eski popülerliklerine aldanılarak transfer edilmesi de aynı şekilde düş kırıklığına sebebiyet vermektedir.

Peki verimli transfer için yapılması gerekenler nelerdir?

Transfer piyasası, yalnızca satın alınan oyuncuların verimliliği ile değerlendirilemez. Aynı zamanda başka takıma transfer edilen oyuncuların da doğru seçilmiş olması beklenir. Söz gelimi, bir oyuncuyu değerinin altında meblağlara transfer etmek elbette ki verimsiz bir transfer söz konusu olacaktır. Ancak çok bilinen bir anahtar kural vardır, oyuncuyu doğru zamanda yani değerini bulduğunda transfer etmek. Takım için hali hazırda yeteneğini sergileyebilen ancak yaşı da ilerlemekte olan oyuncuları isteyen bir takım olduğunda hemen satmak verim açısından önemli bir hamledir. Bir oyuncunun transferi için teklif edilen miktarlar her yıl birbirinin aynısı olamayacağı için doğru zamanı yakalamak oldukça önemlidir. Bununla beraber yetenekli ama kimi problemleri olan oyuncuların alınması da verimli olabilmektedir. Bu oyuncular takım içerisinde yetenekleri doğrultusunda değerlendirilir ve eğitilirlerse yüksek paralara satılabilirler. Burada bir transferden verim sağlamak için önemli olan doğru oyuncuyu, doğru zamanda, doğru miktara satın almak ve satmaktır diyebiliriz. Belirlenen stratejiler ve hedefler doğrultusunda takımın ihtiyacını en doğru giderecek oyuncuların tercih edilmesi önemlidir. Alt yapıya önem verilmesi ve oyuncu seçme değerlendirme yöntemlerinin doğru kullanılması da trancfer dönemlerinin verimli geçirilmesi bakımından önemlidir.

Profil Sayfanız
Mesajlarınız ( 0 )